Skip to main content

Вегетација (биљке) Садржај Историја дефиниције Класификација Динамика Види још Референце Литература Спољашње везе Мени за навигацију„: Global Maps”АрхивираноArchived„Archived copy”Архивирано„Archived copy”Архивирано10.1590/S0102-33062006000100002link„Archived copy”Архивирано„Sydow-Wagners methodischer Schul-Atlas - Deutsche Digitale Bibliothek”АрхивираноArchived„Archived copy”АрхивираноTerrestrial Vegetation of the United States Volume I – The National Vegetation Classification System: Development, Status, and ApplicationsFederal Geographic Data Committee Vegetation SubcommitteeVegetation Classification StandardClassifying Vegetation Condition: Vegetation Assets States and Transitions (VAST)Interactive world vegetation map by HowstuffworksUSGS - NPS Vegetation Mapping ProgramChecklist of Online Vegetation and Plant Distribution MapsVEGETATION image processing and archiving centre at VITOSpot-VEGETATION programme web pageClimate Diagrams ExplainedClimateDiagrams.comWBCS Worldwide Climate Diagrams

EcologyEcological successionHabitatBiology terminologyPlant ecologyPlantsArticles containing video clips


биљнихземљани покривачфлораФредерик КлементсЏулс ТурманАугустин Пирамус де КандолабиомХумболттип вегетацијефенологијаУнескохијерархијскапожариветровиклизиштапоплавелавинехранљивих материјапољопривредним












Вегетација (биљке)




Из Википедије, слободне енциклопедије






Иди на навигацију
Иди на претрагу




Датотека:MOD13A2 M NDVI.ogvPlay media

Ове мапе показују скалу вегетације, тј. индекс зеленила базираним на неколико фактора: количину и тип биљке, густину распрострањености и њихово здравље. Места на којима је велика густина и брзи раст биљака, представљена су тамно зеленом бојом. Регије са ретком вегетацијом представљене су крем бојом. Резултати базирани на мерењима спроведеним од стране сателита у власништву Насе. Регије на којима нису прикупљени подаци приказане су сивом бојом.[1]


Вегетација представља скуп биљних врста и земљани покривач који те биљке пружају.[2] То је општи термин, без било какве спецификације која се односи на одређену животну форму, структуру или било које ботаничке или географске карактеристике. Тема вегетација је шира од појма флора који се односи на комплекс одређених биљних врста. Можда је најближи синоним биљна заједница, али вегетација се може, и често се дешава, односити на шири распон просторних скала него што тај појам има, укључујући и скале које су глобалног нивоа.


Тип вегетације је дефинисан карактеристичним доминантним врстама или заједничким аспектом окупљања, као што је распон висина или заједничка околина.[3] Савремена употреба вегетације апроксимира ону коју је еколог Фредерик Клементс назвао земљаним покров.


Вегетација може бити:


  • Примарна (Вегетација) - представља раслиње, биљни покров који се развио без утицаја човека;

  • Секундарна (Вегетација) (антропогена) - представља раслиње, биљни покров на чији развој је човек извршио одређени утицај.



Садржај





  • 1 Историја дефиниције


  • 2 Класификација


  • 3 Динамика

    • 3.1 Временска динамика


    • 3.2 Просторна динамика



  • 4 Види још


  • 5 Референце


  • 6 Литература


  • 7 Спољашње везе

    • 7.1 Класификација


    • 7.2 Картографија


    • 7.3 Климатски дијаграми





Историја дефиниције


Џулс Турман (1949) је први направио разлику између вегетације и флоре. Пре тога су ова два назива коришћена као да имају исто значење.[4][5]Аугустин Пирамус де Кандола је такоће направио сличну поделу али је користио изразе „станица” (тип станишта) и „становање" (ботаничка регија).[6][7] Касније, концепт вегетације би утицао на употребу термина биом, уз укључивање животињског елемента.[8]


Полазећи од Линеанске таксономије, Хумболт је основао нову науку, која је поделила географију биљака између таксономиста који су проучавали биљке као таксоне и географе који су проучавали биљке као вегетацију.[9] Физиогномски приступ у проучавању вегетације је уобичајен међу биогеографима који раде на вегетацији на светској скали, или када постоји недостатак таксономских знања о неком месту (нпр. У тропским местима, где је биодиверзитет обично висок).[10]


Појам "тип вегетације" је двосмислен. Дефиниција специфичног типа вегетације може укључивати не само физиономију, већ и флористичке и станишне аспекте.[11][12] Штавише, фитосоциолошки приступ у истраживању вегетације ослања се на основну јединицу, биљну асоцијацију, која је дефинисана на флори.[13]


Утицајну, јасну и једноставну класификациону шему за типове вегетације израдили су Вагнер i вон Сидов (1888).[14][15] Други важни радови са физиономским приступом су: Гризбах(1872), Варминг (1895, 1909), Шимпер(1898), Тенсли и Чип (1926), Рубел (1930), Бурт Дејви (1938), Бирд (1944, 1955), Андре (1956, 1957), Трокејн(1955, 1957), Кушлер (1967), Еленберг и Милер-Домбоис (1967).



Класификација




Biomes classified by vegetation

  Тундра


  Тајга


  Умерена широколисна и мешовита шума


  Умерени травњаци, саване и грмље


  Суптропска влажна шума


  Медитеранска вегетација


  Тропске и суптропске влажне широколисне шуме


  Пустиња


  Пустиње и сушна подручја


  Степе


  Полупустиње


  Травнате саване и грмље


  Саване настањене дрвећем


  Тропске и суптропске сушне шуме


  Тропске прашуме


  Алпска тундра


  Планинске шуме



Постоје многи приступи за класификацију вегетације (физиономија, флора, екологија, итд.).[16][17][18][19] Велики део рада на класификацији вегетације долази од европских и северноамеричких еколога, и они имају фундаментално различите приступе. У Северној Америци, типови вегетације се заснивају на комбинацији следећих критеријума: климатски обрасци, биљна навика, фенологија и/или форма раста и доминантне врсте. У тренутном америчком стандарду (који је усвојио Савезни одбор за географске податке (енг. Federal Geographic Data Committee (FGDC)), који је првобитно развио Унеско и организација за заштиту природе ), класификација је хијерархијска и укључује нефлористичке критеријуме у горњих (најопштијих) пет нивоа и ограничен само на нижа (најспецифичнија) два нивоа. У Европи, класификација се често ослања много више, понекад у потпуности, само на флористичку (врсту) композицију, без изричите референце на климу, фенологију или облике раста. Често наглашава индикатор или дијагностичке врсте које могу разликовати једну класификацију од друге.


У ФГДЦ стандарду, хијерархијски нивои, од најопштијих до најспецифичнијих, су: систем, класа, подкласа, група, формација, савез и асоцијација. Тако је најнижи ниво, или асоцијација, најпрецизније дефинисан, и укључује имена доминантних од једне до три (обично две) врсте једног типа. У пракси, најчешће се користе нивои савеза и / или асоцијација, посебно у мапирању вегетације.



Динамика


Као и сви биолошки системи, биљне заједнице су временски и просторно динамичне; мењају се на свим могућим нивоима. Динамичност у вегетацији се дефинише првенствено као промена у саставу врста и / или структури вегетације.



Временска динамика


Привремено, велики број процеса или догађаја може проузроковати промене, али због једноставности они се могу грубо категорисати као нагли или постепени. Нагле промене се генерално називају поремећаји; ово укључује ствари као што су пожари, јаки ветрови, клизишта, поплаве, лавине и слично. Њихови узроци су обично вањски - то су природни процеси који се одвијају (углавном) независно од природних процеса у заједници (као што су клијање, раст, смрт, итд.). Такви догађаји могу веома брзо и дуготрајно променити структуру и састав вегетације и то могу учинити на великим површинама. Веома мали број екосистема је без неке врсте поремећаја као редовног и поновног дела дугорочног динамичког система. Поремећаји ватре и ветра су нарочито уобичајени у многим типовима вегетација широм света. Ватра је посебно проблематична због своје способности да уништи не само живе биљке, већ и семена, споре и жива творна (меристемска) ткива које представљају потенцијал следеће генерације.


Наследство је релативно постепена промена у структури и таксономском саставу који се јавља јер сама вегетација мења различите варијабле околине током времена, укључујући нивое светлости, воде и хранљивих материја. Ове промене мењају скуп најприлагођенијих врста за раст, преживљавање и репродукцију у неком подручју, изазивајући флористичке промене. Ове флористичке промене доприносе структурним променама које су својствене расту биљака чак и у одсуству промена врста (посебно тамо где биљке имају велику величину, тј. дрвеће), што узрокује спорије и широко предвидљиве промене у вегетацији. Укратко, вегетативне заједнице су подложне многим варијаблама које заједно постављају границе предвидљивости будућих услова.



Просторна динамика


Као опште правило, што је веће подручје које се разматра, већа је вероватноћа да ће вегетација бити хетерогена. Два главна фактора су на делу. Први фактор је да ће динамика сметњи и наследства са повећањем површине све теже да буде синхронизована. То значи да ће различите области бити у различитим развојним фазама због различитих локалних историја. Ова чињеница је у интеракцији са нераздвојном променљивошћу животне средине (нпр. У земљишту, клими, топографији, итд.), што је такође функција подручја. Варијабилност животне средине ограничава скуп врста које могу заузети одређену област, а ова два фактора заједно међусобно утичу на стварање услова вегетације широм пејзажа. Само у пољопривредним системима вегетација се увек приближава савршеној униформности. У природним системима, увек постоји хетерогеност, мада ће се њен опсег и интензитет веома разликовати.



Види још


  • Биоценоза

  • Биом

  • Еколошка сукцесија

  • Екорегион

  • Екосистем

  • Земљани покров

  • Вегетацијско раздобље


Референце




  1. ^ „: Global Maps”. earthobservatory.nasa.gov. 8. 05. 2018. Архивирано из оригинала на датум 11. 7. 2017. Приступљено 8. 05. 2018. 


  2. ^ Burrows, Colin J. (1990). Processes of vegetation change. London: Unwin Hyman. стр. 1. ISBN 978-0045800131. 


  3. ^ Introduction to California Plant Life; Robert Ornduff, Phyllis M. Faber, Todd Keeler-Wolf; 2003 ed. pp. 112


  4. ^ Thurmann, J. (1849). Essai de Phytostatique appliqué à la chaîne du Jura et aux contrées voisines. Berne: Jent et Gassmann, [1] Archived 2017-10-02 at the Wayback Machine.


  5. ^ Martins, F. R. & Batalha, M. A. (2011). Formas de vida, espectro biológico de Raunkiaer e fisionomia da vegetação. In: Felfili, J. M., Eisenlohr, P. V.; Fiuza de Melo, M. M. R.; Andrade, L. A.; Meira Neto, J. A. A. (Org.). Fitossociologia no Brasil: métodos e estudos de caso. Vol. 1. Viçosa: Editora UFV. p. 44-85. „Archived copy” (PDF). Архивирано (PDF) из оригинала на датум 24. 09. 2016. Приступљено 25. 08. 2016. . Earlier version, 2003, „Archived copy” (PDF). Архивирано (PDF) из оригинала на датум 27. 08. 2016. Приступљено 25. 08. 2016. .


  6. ^ de Candolle, Augustin (1820). Essai Élémentaire de Géographie Botanique. In: Dictionnaire des sciences naturelles, Vol. 18. Flevrault, Strasbourg, [2].


  7. ^ Lomolino, M. V., & Brown, J. H. (2004). Foundations of biogeography: classic papers with commentaries. University of Chicago Press, [3].


  8. ^ Coutinho, L. M. (2006). O conceito de bioma. Acta Bot. Bras. 20(1): 13-23, Coutinho, Leopoldo Magno (2006). „O conceito de bioma”. Acta Botanica Brasilica. 20: 13—23. doi:10.1590/S0102-33062006000100002. .


  9. ^ Ebach, M.C. (2015). Origins of biogeography. The role of biological classification in early plant and animal geography. Dordrecht: Springer, p. 89, [4].


  10. ^ Beard J.S. (1978). The Physiognomic Approach. In: R. H. Whittaker (editor). Classification of Plant Communities, pp 33-64, [5].


  11. ^ Eiten, G. 1992. How names are used for vegetation. Journal of Vegetation Science 3:419-424. link.


  12. ^ Walter, B. M. T. (2006). Fitofisionomias do bioma Cerrado: síntese terminológica e relações florísticas. Doctoral dissertation, Universidade de Brasília, p. 10, „Archived copy” (PDF). Архивирано (PDF) из оригинала на датум 26. 08. 2016. Приступљено 26. 08. 2016. .


  13. ^ Rizzini, C.T. 1997. Tratado de fitogeografia do Brasil: aspectos ecológicos, sociológicos e florísticos. 2 ed. Rio de Janeiro: Âmbito Cultural Edições, p. 7-11.


  14. ^ Cox, C. B., Moore, P.D. & Ladle, R. J. 2016. Biogeography: an ecological and evolutionary approach. 9th edition. John Wiley & Sons: Hoboken, p. 20, [6].


  15. ^ Wagner, H. & von Sydow, E. 1888. Sydow-Wagners methodischer Schulatlas. Gotha: Perthes, „Sydow-Wagners methodischer Schul-Atlas - Deutsche Digitale Bibliothek”. Архивирано из оригинала на датум 11. 09. 2016. Приступљено 30. 08. 2016. . 23th (last) ed., 1944, [7] Archived 2017-03-08 at the Wayback Machine.


  16. ^ de Laubenfels, D. J. 1975. Mapping the World's Vegetation: Regionalization of Formation and Flora. Syracuse University Press: Syracuse, NY.


  17. ^ Küchler, A.W. (1988). The classification of vegetation. In: Küchler, A.W., Zonneveld, I.S. (eds). Vegetation mapping. Kluwer Academic, Dordrecht, pp 67–80, [8].


  18. ^ Sharma, P. D. (2009). Ecology and Environment. Rastogi: Meerut, p. 140, [9].


  19. ^ Mueller-Dombois, D. 1984. Classification and Mapping of Plant Communities: a Review with Emphasis on Tropical Vegetation. In: G. M. Woodwell (ed.) The Role of Terrestrial Vegetation in the Global Carbon Cycle: Measurement by Remote Sensing, J. Wiley & Sons, New York, pp. 21-88, „Archived copy” (PDF). Архивирано (PDF) из оригинала на датум 17. 07. 2010. Приступљено 4. 09. 2016. .




Литература


  • Archibold, O. W. Ecology of World Vegetation. Њујорк: Springer Publishing, 1994.

  • Barbour, M. G. and W. D. Billings (editors). North American Terrestrial Vegetation. Кембриџ, 1999.

  • Barbour, M.G, J.H. Burk, and W.D. Pitts. "Terrestrial Plant Ecology". Menlo Park: Benjamin Cummings, 1987.

  • Box, E. O. 1981. Macroclimate and Plant Forms: An Introduction to Predictive Modeling in Phytogeography. Tasks for Vegetation Science, vol. 1. The Hague: Dr. W. Junk BV. 258 pp., .

  • Breckle, S-W. Walter's Vegetation of the Earth. New York: Springer Publishing, 2002.

  • Burrows, C. J. Processes of Vegetation Change. Оксфорд, 1990.

  • Ellenberg, H. 1988. Vegetation ecology of central Europe. Cambridge University Press, Cambridge, .

  • Feldmeyer-Christie, E., N. E. Zimmerman, and S. Ghosh. Modern Approaches In Vegetation Monitoring. Будимпешта, 2005.

  • Gleason, H.A. 1926. The individualistic concept of the plant association. Bulletin of the Torrey Botanical Club, 53:1-20.

  • Grime, J.P. 1987. Plant strategies and vegetation processes. Wiley Interscience, New York NY.

  • Kabat, P., et al. (editors). Vegetation, Water, Humans and the Climate: A New Perspective on an Interactive System. Хајделберг, 2004.

  • MacArthur, R.H. and E. O. Wilson. The theory of Island Biogeography. Принстон, 1967.

  • Mueller-Dombois, D., and H. Ellenberg. Aims and Methods of Vegetation Ecology. Њујорк, 1974.

  • Унеско. 1973. International Classification and Mapping of Vegetation. Екологија и конзервација, Париз.

  • Van Der Maarel, E. Vegetation Ecology. Оксфорд, 2004.

  • Vankat, J. L. The Natural Vegetation of North America. Krieger Publishing Co., 1992.


Спољашње везе



Класификација



  • Terrestrial Vegetation of the United States Volume I – The National Vegetation Classification System: Development, Status, and Applications (ПДФ)

  • Federal Geographic Data Committee Vegetation Subcommittee


  • Vegetation Classification Standard [Јун 1997] (ПДФ)

  • Classifying Vegetation Condition: Vegetation Assets States and Transitions (VAST)


Картографија


  • Interactive world vegetation map by Howstuffworks

  • USGS - NPS Vegetation Mapping Program

  • Checklist of Online Vegetation and Plant Distribution Maps

  • VEGETATION image processing and archiving centre at VITO

  • Spot-VEGETATION programme web page


Климатски дијаграми


  • Climate Diagrams Explained


  • ClimateDiagrams.com Обезбеђује климатске дијаграме за више од 3000 метеоролошких станица и за различите климатске периоде из целог света. Корисници такође могу креирати сопствене дијаграме са сопственим подацима.

  • WBCS Worldwide Climate Diagrams




Преузето из „https://sr.wikipedia.org/w/index.php?title=Вегетација_(биљке)&oldid=21983844”










Мени за навигацију


























(RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.272","walltime":"0.324","ppvisitednodes":"value":966,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":22522,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":1105,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":7,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":0,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":16901,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 204.003 1 -total"," 90.04% 183.694 1 Шаблон:Reflist"," 52.39% 106.883 6 Шаблон:Cite_web"," 9.85% 20.092 1 Шаблон:Cite_book"," 7.74% 15.796 2 Шаблон:Webarchive"," 6.89% 14.061 17 Шаблон:Legend"," 5.79% 11.809 1 Шаблон:Cite_journal"," 1.85% 3.783 17 Шаблон:Trim"," 1.05% 2.142 1 Шаблон:Main_other"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.108","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":3369392,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1261","timestamp":"20190626142425","ttl":2592000,"transientcontent":false););"@context":"https://schema.org","@type":"Article","name":"u0412u0435u0433u0435u0442u0430u0446u0438u0458u0430 (u0431u0438u0459u043au0435)","url":"https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B5%D0%B3%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_(%D0%B1%D0%B8%D1%99%D0%BA%D0%B5)","sameAs":"http://www.wikidata.org/entity/Q187997","mainEntity":"http://www.wikidata.org/entity/Q187997","author":"@type":"Organization","name":"u0421u0430u0440u0430u0434u043du0438u0446u0438 u043fu0440u043eu0458u0435u043au0430u0442u0430 u0412u0438u043au0438u043cu0435u0434u0438u0458u0435","publisher":"@type":"Organization","name":"Wikimedia Foundation, Inc.","logo":"@type":"ImageObject","url":"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-hor-googpub.png","datePublished":"2019-05-07T21:08:06Z","dateModified":"2019-06-20T19:38:15Z","image":"https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/7/70/MOD13A2_M_NDVI.ogv"(RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgBackendResponseTime":145,"wgHostname":"mw1271"););

Popular posts from this blog

19. јануар Садржај Догађаји Рођења Смрти Празници и дани сећања Види још Референце Мени за навигацијуу

Israel Cuprins Etimologie | Istorie | Geografie | Politică | Demografie | Educație | Economie | Cultură | Note explicative | Note bibliografice | Bibliografie | Legături externe | Meniu de navigaresite web oficialfacebooktweeterGoogle+Instagramcanal YouTubeInstagramtextmodificaremodificarewww.technion.ac.ilnew.huji.ac.ilwww.weizmann.ac.ilwww1.biu.ac.ilenglish.tau.ac.ilwww.haifa.ac.ilin.bgu.ac.ilwww.openu.ac.ilwww.ariel.ac.ilCIA FactbookHarta Israelului"Negotiating Jerusalem," Palestine–Israel JournalThe Schizoid Nature of Modern Hebrew: A Slavic Language in Search of a Semitic Past„Arabic in Israel: an official language and a cultural bridge”„Latest Population Statistics for Israel”„Israel Population”„Tables”„Report for Selected Countries and Subjects”Human Development Report 2016: Human Development for Everyone„Distribution of family income - Gini index”The World FactbookJerusalem Law„Israel”„Israel”„Zionist Leaders: David Ben-Gurion 1886–1973”„The status of Jerusalem”„Analysis: Kadima's big plans”„Israel's Hard-Learned Lessons”„The Legacy of Undefined Borders, Tel Aviv Notes No. 40, 5 iunie 2002”„Israel Journal: A Land Without Borders”„Population”„Israel closes decade with population of 7.5 million”Time Series-DataBank„Selected Statistics on Jerusalem Day 2007 (Hebrew)”Golan belongs to Syria, Druze protestGlobal Survey 2006: Middle East Progress Amid Global Gains in FreedomWHO: Life expectancy in Israel among highest in the worldInternational Monetary Fund, World Economic Outlook Database, April 2011: Nominal GDP list of countries. Data for the year 2010.„Israel's accession to the OECD”Popular Opinion„On the Move”Hosea 12:5„Walking the Bible Timeline”„Palestine: History”„Return to Zion”An invention called 'the Jewish people' – Haaretz – Israel NewsoriginalJewish and Non-Jewish Population of Palestine-Israel (1517–2004)ImmigrationJewishvirtuallibrary.orgChapter One: The Heralders of Zionism„The birth of modern Israel: A scrap of paper that changed history”„League of Nations: The Mandate for Palestine, 24 iulie 1922”The Population of Palestine Prior to 1948originalBackground Paper No. 47 (ST/DPI/SER.A/47)History: Foreign DominationTwo Hundred and Seventh Plenary Meeting„Israel (Labor Zionism)”Population, by Religion and Population GroupThe Suez CrisisAdolf EichmannJustice Ministry Reply to Amnesty International Report„The Interregnum”Israel Ministry of Foreign Affairs – The Palestinian National Covenant- July 1968Research on terrorism: trends, achievements & failuresThe Routledge Atlas of the Arab–Israeli conflict: The Complete History of the Struggle and the Efforts to Resolve It"George Habash, Palestinian Terrorism Tactician, Dies at 82."„1973: Arab states attack Israeli forces”Agranat Commission„Has Israel Annexed East Jerusalem?”original„After 4 Years, Intifada Still Smolders”From the End of the Cold War to 2001originalThe Oslo Accords, 1993Israel-PLO Recognition – Exchange of Letters between PM Rabin and Chairman Arafat – Sept 9- 1993Foundation for Middle East PeaceSources of Population Growth: Total Israeli Population and Settler Population, 1991–2003original„Israel marks Rabin assassination”The Wye River Memorandumoriginal„West Bank barrier route disputed, Israeli missile kills 2”"Permanent Ceasefire to Be Based on Creation Of Buffer Zone Free of Armed Personnel Other than UN, Lebanese Forces"„Hezbollah kills 8 soldiers, kidnaps two in offensive on northern border”„Olmert confirms peace talks with Syria”„Battleground Gaza: Israeli ground forces invade the strip”„IDF begins Gaza troop withdrawal, hours after ending 3-week offensive”„THE LAND: Geography and Climate”„Area of districts, sub-districts, natural regions and lakes”„Israel - Geography”„Makhteshim Country”Israel and the Palestinian Territories„Makhtesh Ramon”„The Living Dead Sea”„Temperatures reach record high in Pakistan”„Climate Extremes In Israel”Israel in figures„Deuteronom”„JNF: 240 million trees planted since 1901”„Vegetation of Israel and Neighboring Countries”Environmental Law in Israel„Executive branch”„Israel's election process explained”„The Electoral System in Israel”„Constitution for Israel”„All 120 incoming Knesset members”„Statul ISRAEL”„The Judiciary: The Court System”„Israel's high court unique in region”„Israel and the International Criminal Court: A Legal Battlefield”„Localities and population, by population group, district, sub-district and natural region”„Israel: Districts, Major Cities, Urban Localities & Metropolitan Areas”„Israel-Egypt Relations: Background & Overview of Peace Treaty”„Solana to Haaretz: New Rules of War Needed for Age of Terror”„Israel's Announcement Regarding Settlements”„United Nations Security Council Resolution 497”„Security Council resolution 478 (1980) on the status of Jerusalem”„Arabs will ask U.N. to seek razing of Israeli wall”„Olmert: Willing to trade land for peace”„Mapping Peace between Syria and Israel”„Egypt: Israel must accept the land-for-peace formula”„Israel: Age structure from 2005 to 2015”„Global, regional, and national disability-adjusted life years (DALYs) for 306 diseases and injuries and healthy life expectancy (HALE) for 188 countries, 1990–2013: quantifying the epidemiological transition”10.1016/S0140-6736(15)61340-X„World Health Statistics 2014”„Life expectancy for Israeli men world's 4th highest”„Family Structure and Well-Being Across Israel's Diverse Population”„Fertility among Jewish and Muslim Women in Israel, by Level of Religiosity, 1979-2009”„Israel leaders in birth rate, but poverty major challenge”„Ethnic Groups”„Israel's population: Over 8.5 million”„Israel - Ethnic groups”„Jews, by country of origin and age”„Minority Communities in Israel: Background & Overview”„Israel”„Language in Israel”„Selected Data from the 2011 Social Survey on Mastery of the Hebrew Language and Usage of Languages”„Religions”„5 facts about Israeli Druze, a unique religious and ethnic group”„Israël”Israel Country Study Guide„Haredi city in Negev – blessing or curse?”„New town Harish harbors hopes of being more than another Pleasantville”„List of localities, in alphabetical order”„Muncitorii români, doriți în Israel”„Prietenia româno-israeliană la nevoie se cunoaște”„The Higher Education System in Israel”„Middle East”„Academic Ranking of World Universities 2016”„Israel”„Israel”„Jewish Nobel Prize Winners”„All Nobel Prizes in Literature”„All Nobel Peace Prizes”„All Prizes in Economic Sciences”„All Nobel Prizes in Chemistry”„List of Fields Medallists”„Sakharov Prize”„Țara care și-a sfidat "destinul" și se bate umăr la umăr cu Silicon Valley”„Apple's R&D center in Israel grew to about 800 employees”„Tim Cook: Apple's Herzliya R&D center second-largest in world”„Lecții de economie de la Israel”„Land use”Israel Investment and Business GuideA Country Study: IsraelCentral Bureau of StatisticsFlorin Diaconu, „Kadima: Flexibilitate și pragmatism, dar nici un compromis în chestiuni vitale", în Revista Institutului Diplomatic Român, anul I, numărul I, semestrul I, 2006, pp. 71-72Florin Diaconu, „Likud: Dreapta israeliană constant opusă retrocedării teritoriilor cureite prin luptă în 1967", în Revista Institutului Diplomatic Român, anul I, numărul I, semestrul I, 2006, pp. 73-74MassadaIsraelul a crescut in 50 de ani cât alte state intr-un mileniuIsrael Government PortalIsraelIsraelIsraelmmmmmXX451232cb118646298(data)4027808-634110000 0004 0372 0767n7900328503691455-bb46-37e3-91d2-cb064a35ffcc1003570400564274ge1294033523775214929302638955X146498911146498911

Кастелфранко ди Сопра Становништво Референце Спољашње везе Мени за навигацију43°37′18″ СГШ; 11°33′32″ ИГД / 43.62156° СГШ; 11.55885° ИГД / 43.62156; 11.5588543°37′18″ СГШ; 11°33′32″ ИГД / 43.62156° СГШ; 11.55885° ИГД / 43.62156; 11.558853179688„The GeoNames geographical database”„Istituto Nazionale di Statistica”проширитиууWorldCat156923403n850174324558639-1cb14643287r(подаци)