Главна страна Никола Тесла Манган Изабрана слика Вести 9. јул Да ли сте знали? Википедија Доприноси Заједница Википедија се налази на серверима Задужбине Викимедија — некомерцијалне организације, која такође управља низом других пројеката Мени за навигацију
слободнуенциклопедијусвако може да уређује621.632СмиљанВојна крајинаАустријско царство10. јул1856ЊујоркЊујоркСАД7. јануар1943физикеелектротехникерадиотехнике10. јула1856СмиљанГоспићаЛициВојна крајинаАустријско царствоХрватскасрпској7. јануара1943ЊујоркуСАДполифазни системобртно магнетско пољеасинхрони моторсинхрони моторТеслин трансформаторрендгенских зракахидроцентралеНијагариним водопадимаСрбинмагнетног флуксатеслалат.хемијски елементатомским бројемметал7. групеизотопаминералимагвожђемЗемљиној корилегирањенерђајућих челикагвожђеелектронску конфигурацијуArоксидациони бројкорозијикиселинамапиролузитуМагнезија18. векаКарл Вилхелм ШелехлораЈохан Готлиб Ган1774фосфатирањечеликупигментПерманганатикатодницинк-угљеничнималкалним батеријамакофакториензиманеуротоксинманганизамЕвропски јежлат.ЕменуХоландијазападну ЕвропуСкандинавијуИберијскоАпенинско полуострвобубамапужевимаенциклопедијскислободног садржајаинтернетудобровољцивикисофтвера15. јануара2001енглескомсрпском језикуправила и смерницестранице за помоћзапочињу новиуређују постојећи чланцишаљу и користе сликепомоћ246.577833уреднициСтранице за разговор
Главна страна
Иди на навигацију
Иди на претрагу
.mw-parser-output .main-headerborder-bottom-color:transparent;margin-bottom:0.25em;margin-top:0;padding-bottom:0;padding-top:0.mw-parser-output .main-plainlist>ullist-style:none;margin:0;padding:0.mw-parser-output .main-plainlist limargin-bottom:0.mw-parser-output .main-top-right .mw-ui-quiet:hover,.mw-parser-output .main-top-right .mw-ui-quiet:focus,.mw-parser-output .main-footer .mw-ui-quiet:hover,.mw-parser-output .main-footer .mw-ui-quiet:focuscolor:#0645ad.mw-parser-output .mw-headline-numberdisplay:none@media(min-width:720px).mw-parser-output .main-wikimediapadding-top:1rem;padding-left:1rem;padding-right:1rem@media(min-width:1000px).mw-parser-output .main-wrapperdisplay:flex;margin:0 -0.75rem.mw-parser-output .main-wrapper-columnflex:1;margin:0 0.75rem.mw-parser-output .main-wikimediapadding-top:1.5rem;padding-left:1.5rem;padding-right:1.5rem
.mw-parser-output .main-topfont-size:1rem;margin-top:1rem;padding-bottom:1.5rem.mw-parser-output .main-top-left>pfont-size:0.875em;margin:0.mw-parser-output .main-top-rightfont-size:0.875em;margin-top:0.5em.mw-parser-output .main-top-right>uldisplay:none;margin-top:0.5rem.mw-parser-output .main-top-right .mw-ui-button.mw-ui-quietpadding-right:0.mw-parser-output .main-top-headerborder-bottom:0;margin-bottom:0;margin-top:0.mw-parser-output .main-top-articleCountmargin-bottom:0body.skin-minerva .mw-parser-output .main-top-articleCountdisplay:none.mw-parser-output .main-top-mobileSearchdisplay:none;margin-top:1rembody.skin-minerva .mw-parser-output .main-top-mobileSearchdisplay:block.mw-parser-output .main-top-mobileSearchButtonbackground:#fff;border:none;box-shadow:0 2px 2px 0 rgba(0,0,0,0.25);color:#72777d;font-weight:normal;max-width:none;text-align:left;width:100%@media(min-width:720px).mw-parser-output .main-topbackground-color:#f8f9fa;border:1px solid #c8ccd1;border-radius:2px;box-shadow:0 1px 1px rgba(0,0,0,.15);margin-bottom:1rem;padding:1rem.mw-parser-output .main-top-right>uldisplay:flex;flex-wrap:wrap.mw-parser-output .main-top-articleCountmargin-bottom:0.5rembody.skin-minerva .mw-parser-output .main-top-articleCountdisplay:blockbody.skin-minerva .mw-parser-output .main-top-mobileSearchdisplay:none@media(min-width:1000px).mw-parser-output .main-topalign-items:center;background-image:url("https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e3/Wikipedia_logo_letters_banner.svg");background-position:right;background-repeat:no-repeat;display:flex;margin-bottom:1.5rem;margin-top:0.5rem;padding-bottom:0;padding-left:0;padding-right:1.5rem;padding-top:0.mw-parser-output .main-top-leftbackground-image:linear-gradient(to right,#f8f9fa 0%,#f8f9fa 70%,rgba(248,249,250,0)100%);flex:3;padding:2rem 0 2rem 1.5rem.mw-parser-output .main-top-rightflex:2;margin-top:0;text-align:right.mw-parser-output .main-top-right>ulalign-items:center;flex-direction:row-reverse;justify-content:right;margin-top:0;text-align:left.mw-parser-output .main-top-createArticle+li .mw-ui-button.mw-ui-quietpadding-right:1em
Добро дошли на Википедију,
слободну енциклопедију коју свако може да уређује.
621.632 чланка на српском
.mw-parser-output .main-boxbackground:#fff;border:solid #c8ccd1;border-width:1px 0;box-shadow:0 1px 1px rgba(0,0,0,0.15);margin:0 -1rem 1.5rem;padding:1rem.mw-parser-output .main-box>p:last-childmargin-bottom:0.mw-parser-output .main-box-image-only>.main-box-contentmargin:0.5rem -1rem 0;text-align:center.mw-parser-output .main-box-image-only>.main-box-content imgheight:auto;max-width:100%.mw-parser-output .main-box-imageCaptiontext-align:center.mw-parser-output .main-box-imageCaption>pdisplay:inline-block;margin-bottom:0;text-align:left.mw-parser-output .main-box-subtitlecolor:#72777d;line-height:1.25;margin-top:-.125em.mw-parser-output .main-box-headermargin-top:-.15em.mw-parser-output .main-box-header acolor:inherit.mw-parser-output .main-box-subtitle+.main-box-headermargin-top:0.mw-parser-output .main-box-header a:focus,.mw-parser-output .main-box:hover .main-box-header a,.mw-parser-output .main-box:hover .main-featuredLists-item>acolor:#0645ad.mw-parser-output .main-footerdisplay:flex;justify-content:flex-end;margin-top:1rem;position:relative.mw-parser-output .main-footer:emptydisplay:none.mw-parser-output .main-footer-actionsflex:1.mw-parser-output .main-footer-actions>ulalign-items:center;display:flex.mw-parser-output .main-footer-menualign-items:stretch;display:flex.mw-parser-output .main-footer-menuTogglealign-items:center;display:flex;float:none;height:100%;opacity:0.87.mw-parser-output .main-footer-menuToggle:hoveropacity:0.51.mw-parser-output .main-footer-menuDropdownbackground:#fff;border:1px solid #a2a9b1;border-radius:2px;box-shadow:0 2px 2px 0 rgba(0,0,0,0.25);max-width:15em;position:absolute;right:0;top:100%;z-index:100.mw-parser-output .main-footer-menuDropdown .mw-ui-buttontext-align:left;width:100%@media(max-width:719px).mw-parser-output .main-box-responsive-image>.floatleft,.mw-parser-output .main-box-responsive-image>.floatrightfloat:none;margin-left:-1rem;margin-right:-1rem;text-align:center.mw-parser-output .main-box-responsive-image>.floatleft>a,.mw-parser-output .main-box-responsive-image>.floatright>adisplay:block@media(min-width:720px).mw-parser-output .main-boxborder-radius:2px;border-width:1px;margin-bottom:1rem;margin-left:0;margin-right:0@media(min-width:1000px).mw-parser-output .main-boxmargin-bottom:1.5rem;padding:1.5rem.mw-parser-output .main-box-image-only>.main-box-contentmargin-left:-1.5rem;margin-right:-1.5rem
Никола Тесла
Никола Тесла (Смиљан, Војна крајина, Аустријско царство, 10. јул 1856 — Њујорк, Њујорк, САД, 7. јануар 1943) је један од најпознатијих светских проналазача и научника у области физике, електротехнике и радиотехнике. Рођен је 10. јула 1856. у селу Смиљан код Госпића у Лици (Војна крајина, Аустријско царство, данас Хрватска) у српској породици, а умро 7. јануара 1943. у Њујорку, САД.
Најзначајнији Теслини проналасци су полифазни систем, обртно магнетско поље, асинхрони мотор, синхрони мотор и Теслин трансформатор. Такође, открио је један од начина за генерисање високофреквентне струје, дао је значајан допринос у преносу и модулацији радио-сигнала, а остали су запажени и његови радови у области рендгенских зрака.
Његов систем наизменичних струја је омогућио знатно лакши и ефикаснији пренос електричне енергије на даљину. Био је кључни човек на изградњи прве хидроцентрале на Нијагариним водопадима.
Пошто никада није обраћао много пажње на своје финансијско стање, умро је у својој 87. години, сиромашан и заборављен.
Једини је Србин по коме је названа једна међународна јединица мере, јединица мере за густину магнетног флукса, тесла.
Манган
Манган (лат. manganium) јест хемијски елемент са симболом Mn и атомским бројем 25, метал из 7. групе. Има 15 изотопа.
Не налази се као слободни елемент; може се наћи у минералима у комбинацији с гвожђем. Један је од најраспрострањенијих елемената у Земљиној кори.
Има важну индрустријску употребу за метално легирање, нарочито нерђајућих челика.
Манган по изгледу подсећа на гвожђе. Сиво-беле је боје, али за разлику од гвожђа има већу тврдоћу. С обзиром на електронску конфигурацију ([Ar] 3d5 4s2), максималан оксидациони број мангана у једињењима је +7 а најчешћи су +2, +4 и +7. Манган има својство пасивизирања на ваздуху; није склон корозији, али реагује са разблаженим киселинама.
Историјски, манган је назван по пиролузиту и другим црним минералима из области Магнезија у Грчкој. До средине 18. века, шведско-немачки хемичар Карл Вилхелм Шеле користио је пиролузит за добијање хлора. Јохан Готлиб Ган је први изоловао нечист узорак 1774. године.
Манганско фосфатирање се користи за превенцију рђе и корозије на челику. Јонизовани манган се користи као пигмент боја. Перманганати су моћни оксиданти. Манган диоксид се употребљава као катодни материјал у цинк-угљеничним и алкалним батеријама.
У биологији, манган(II) јони делују као кофактори за велики варијетет ензима. Функционише као неуротоксин у већим количинама; може да узрокује манганизам.
Изабрана слика
Европски јеж (лат. Erinaceus europaeus) у Емену, Холандија. Европски јеж је врста која настањује западну Европу и Скандинавију, као и Иберијско и Апенинско полуострво. Живи углавном у шумама и на ливадама, али је последњих година све чешћи посетилац паркова и башти, где се храни разним бубама и пужевима. |
Вести
7. јул — Женска фудбалска репрезентација САД одбранила је титулу светског шампиона, пошто је у финалу Светског првенства у Лиону победила Холандију са 2:0.
3. јул — 40 особа је убијено, а 80 рањено у ваздушном нападу на центар за илегалне мигранте у предграђу Триполија.
30. јун — Због ерупције вулкана Манам и Улавун у Папуи Новој Гвинеји евакуисано је 15.000 људи.
28. јун — Свечаном церемонијом је отворен Аеродром Морава, који се налази код Краљева.
23. јун — Ватерполо репрезентација Србије освојила је Светску лигу победивши Хрватску резултатом 12:11.
22. јун — Деветоро људи погинуло је у авионској несрећи која се догодила на острву Хаваји, САД.
19. јун — Топлотни талас у Индији усмртио је најмање 184 особе.
17. јун — Бивши председник Египта, Мухамед Мурси (на слици), умро је током суђења, у 67. години живота.
9. јул
1519 — Шпански конквистадор Ернан Кортес се искрцао на обалу Мексичког залива.
1762 — Абдицирао је руски цар Петар III Фјодорович Романов (на слици).
1877 — Одржан је први тениски турнир у Вимблдону.
1913 — Победом српске војске над бугарским трупама завршена је битка на Брегалници у Другом балканском рату.
1943 — Савезници у Другом светском рату извели су инвазију на Сицилију.
1963 — Потписан је споразум о формирању Федерације Малезије, у чији састав су ушли Малаја, Сингапур, Саравак и северни Борнео.
2011 — Јужни Судан одвојивши се од Судана постао самостална држава.
Остали догађаји: 8. јул ← 9. јул → 10. јул
Да ли сте знали?
- ... да је пенкалo измислио хрватски научник Едуард Славољуб Пенкала?
- ... да је Ватикан једина држава у којој нема рађања, а самим тим ни природног прираштаја?
- ... да је најбољи пријатељ меде Винија Пуа, Кристофер Робин, добио име по сину писца Александра Милна?
- ... да је клонирана овца Доли добила име по певачици Доли Партон?
- ... да је мачка једина домаћа животиња која се не помиње у Библији?
- ... да је прва беба из епрувете Луиз Браун?
- ... да је глумица Хеди Ламар својим телекомуникационим проналаском–иновацијом поставила темеље данашње 3G мобилне телефоније?
Википедија
Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају добровољци уз помоћ викисофтвера. Чланке на Википедији може мењати свако са приступом интернету.
Пројекат је започет 15. јануара 2001. године. Тренутно Википедија има више од 50,5 милиона чланака на 303 језика, од чега преко 5,8 милиона на енглеском и преко 621.000 на српском језику.
Доприноси
Википедијине чланке заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати правила и смернице које је усвојила заједница.
Постоје странице за помоћ у којима је објашњено како се започињу нови или уређују постојећи чланци, како се шаљу и користе слике итд. У било којем тренутку можете да затражите помоћ.
Заједница
До сада је на Википедији на српском језику 246.577 корисника отворило налог, а од тога су 833 активна. Сви уредници су волонтери, који удружују напоре у оквиру различитих тематских целина.
Дискусије и коментари садржаја чланака су добродошли. Странице за разговор се користе за размену мишљења и указивање на грешке, како би се постојећи чланци учинили што бољим и свеобухватнијим.
.mw-parser-output .main-wikimedia-headertext-align:center.mw-parser-output .main-wikimedia-iconmargin:0 0 0.5rem;text-align:center.mw-parser-output .main-wikimedia-listcolumn-count:4;column-width:15em;margin-top:0.5rem.mw-parser-output .main-wikimedia-list>.main-wikimedia-listItemalign-items:stretch;break-inside:avoid;clear:both;display:flex;page-break-inside:avoid;margin-bottom:0.5rem.mw-parser-output .main-wikimedia-listItem>imgflex:0 auto.mw-parser-output .main-wikimedia-listItem>aflex:1;margin-left:-48px;padding-left:56px;position:relative;text-decoration:none.mw-parser-output .main-wikimedia-listItem>a>emfont-style:normal.mw-parser-output .main-wikimedia-listItem>a:hover>emtext-decoration:underline.mw-parser-output .main-wikimedia-listItem>a>smallcolor:#72777d;display:block;font-size:0.85em;line-height:1.25@media(max-width:719px).mw-parser-output .main-wikimedia-headerfont-family:inherit;font-size:1em.mw-parser-output .main-wikimedia-listfont-size:0.85em;column-width:10em@media(min-width:720px).mw-parser-output .main-wikimedia-headermargin-bottom:1rem.mw-parser-output .main-wikimedia-listItem>a>smallfont-size:1em@media(min-width:1000px).mw-parser-output .main-wikimedia-headermargin-left:auto;margin-right:auto;width:80%
Википедија се налази на серверима Задужбине Викимедија — некомерцијалне организације, која такође управља низом других пројеката
Викиречник Слободни речник
Викицитат Слободни цитати
Викикњиге Слободни уџбеници
Викизворник Слободна библиотека
Викиновости Слободне вести
Викиверзитет Слободни материјали за учење
Викиврсте Директоријум врста
Медијавики Развој вики софтвера
Википодаци Слободна база знања
Викиостава Слободно складиште медија
Википутовање Слободни водич за путовања
Метавики Координација заједнице и документација
Односи са јавношћу • Контакт |
(RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgPageParseReport":"limitreport":"cputime":"0.712","walltime":"0.867","ppvisitednodes":"value":16014,"limit":1000000,"ppgeneratednodes":"value":0,"limit":1500000,"postexpandincludesize":"value":107447,"limit":2097152,"templateargumentsize":"value":40793,"limit":2097152,"expansiondepth":"value":16,"limit":40,"expensivefunctioncount":"value":2,"limit":500,"unstrip-depth":"value":0,"limit":20,"unstrip-size":"value":27661,"limit":5000000,"entityaccesscount":"value":0,"limit":400,"timingprofile":["100.00% 581.117 1 -total"," 87.56% 508.825 9 Шаблон:Одељци_Главне_стране"," 30.35% 176.367 367 Шаблон:ИЧ"," 19.45% 113.049 1 Шаблон:Изабрани_чланак"," 19.30% 112.184 1 Шаблон:Добар_чланак_главна"," 15.36% 89.283 1 Шаблон:Главна_страна/Википедија"," 14.78% 85.915 13 Шаблон:NUMBEROF"," 13.69% 79.536 13 Шаблон:NUMBEROF/data"," 7.22% 41.944 1 Шаблон:Главна_страна/Заглавље"," 5.87% 34.090 1 Шаблон:Вести"],"scribunto":"limitreport-timeusage":"value":"0.021","limit":"10.000","limitreport-memusage":"value":1568153,"limit":52428800,"cachereport":"origin":"mw1318","timestamp":"20190709001546","ttl":3600,"transientcontent":true););"@context":"https://schema.org","@type":"Article","name":"u0413u043bu0430u0432u043du0430 u0441u0442u0440u0430u043du0430","url":"https://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BB%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D1%81%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BD%D0%B0","sameAs":"http://www.wikidata.org/entity/Q5296","mainEntity":"http://www.wikidata.org/entity/Q5296","author":"@type":"Organization","name":"u0421u0430u0440u0430u0434u043du0438u0446u0438 u043fu0440u043eu0458u0435u043au0430u0442u0430 u0412u0438u043au0438u043cu0435u0434u0438u0458u0435","publisher":"@type":"Organization","name":"Wikimedia Foundation, Inc.","logo":"@type":"ImageObject","url":"https://www.wikimedia.org/static/images/wmf-hor-googpub.png","datePublished":"2005-11-10T00:01:20Z","dateModified":"2019-06-21T10:34:34Z","image":"https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/a/aa/West_European_Hedgehog_%28Erinaceus_europaeus%291.jpg","headline":"u0433u043bu0430u0432u043du0430 u0441u0442u0440u0430u043du0438u0446u0430 u0412u0438u043au0438u043cu0435u0434u0438u0458u0438u043du043eu0433 u043fu0440u043eu0458u0435u043au0442u0430"(RLQ=window.RLQ||[]).push(function()mw.config.set("wgBackendResponseTime":147,"wgHostname":"mw1275"););